Plivanje – Najzdraviji sport za decu i odrasle
Plivački trening(plivanje) je veoma složen proces koji kroz podizanje stanja treniranosti plivača omogućuje postizanje sve boljih rezultata. Najznačajniji elementi treninga plivanja su: kondicija, tehnika, taktika i psihička priprema. Mada se na treninzima radi pretežno odvojeno na podizanju i usavršavanju pojedinih elemenata, ipak su oni medjusobno najuže povezani i zavise jedni od drugih. Dakle, od stepena njihovog dostignuća i uzajamne povezanosti zavisi stepen treniranosti plivača.
Kondicijai plivanje se stiče svestranom fizičkom pripremom, a osnov je za postizanje visokih, sportskih rezultata. Plivanje je temelj motoričkih i funkcionalnih mogućnosti /stanje poboljšane radne sposobnosti organizma, a naročito centralnog nervnog sistema, disajiiog i srčano sistema/, na kojima počiva, razvoj svojstava brzine, snage, izdržljivosti, pokretljivosti i okretnosti.
Kod plivanja(plivanje) kao i u drugim sportovima razlikujemo opštu kondiciju a kao njenu nadgradnju speci jalnih kondiciju. Mada je teško postaviti tačnu granicu izmeđju jedne i druge kondicije, ipak se mogu označiti njihove karakteristike.
Kada se govori o opštoj kondiciji plivanja – plivanje za decu, misli se na svestrano razvijanje osnovnih osobina koje su neophodne za razvoj motoričkih i funkcionalnih sposobnosti organizma plivača, dok specijalna kondicija označava stanje razvijenosti fizičkih svojstava specifičnih za odredjenu plivačku disciplinu.
Dakle plivanje, svestrana, fizička i motoriška aktivnost.Ako plivač pretenduje na veće sportske uspehe on mora veliku pažnju da posveti svestrano fizičkom razvoju, čiji nivo treba iz godine u godinu da raste.
Pošto se plivanje odvija u nesvakidašnjoj sredini vodi, nužno je da se osvrnemo na neke pojedinosti. Nesumnjivo je da plivanje, sistematsko i dugo vežbanje u vodi doprinosi više ili manje harmoničnom razvoju plivačeva, organizma i podizanju njegovih motoričkih i funkcionalnih sposobnosti. Medjutim, iskustvo nam pokazuje da se neke fizičke osobine kod plivača daleke brže i efikasnije izgradjuju vežbanjem na suvu, jer se ovde, uz manji gubitak .energije nego u vodi, mogu pri meni ti daleko brojnija i raznovrsnija sredstva opšte fizičke pripreme, i to naročit primenom specijalnih vežbi oblikovanja sa i bez opterećenja, elemenata atletike, akrobatike, sportskih igara, smučanja, klizanja itd. Na taj način, veoma se proširuje opšti obim rada na suvom i u vodi, razbija se monotonost koja karakteriše trening naročito u zimskom bazenu, a postiže interesovanje za trening.
Plivač korišćenjem sredstava opšte fizičke pripreme na suvom, naročito u pripremnom i prelaznom periodu treninga razvija svoj organizam, snaži ga, i priprema za rad u vodi u svojoj disciplini. Plivač na taj način pripreman i sa željom prihvata u takmičarskom periodu sve obimniji i intenzivniji trenig u vodi. Pojam snage u sportu i plivanju označava sposobnost mišića da odolevaju većim otporima. Snagu karakteriše stepen napregnutosti (tenzija) koju mišići mogu da ostvare pri kontrakciji. Snaga mišića zavisi od brojnih faktora: od fiziološkog preseka i morfološke strukture mišića, biohemijskih procesa koji se zbivaju u organizmu i toku rada, od stanja centralnog nervnog sistema kao i od psihičkih funkcija, naročito u vezi mogućnosti jačanja volje.
Plivanje spada u grupu sportova kod kojih postizanje visokih rezultata u mnogome zavisi od nivoa snage jedne od osnovnih osobina motorike. Plivanje ušlovjenost daleko se više ispoljava u sprinterskim disciplinama. U savremenoj tehnici plivanja teži se ka opštem ubrzanju ritma plivanja, t j. ubrzanja pre svega aktivnog pokreta kroz vodu , koji ce se na taj način izvoditi u mnogo kraćem, vremenskom, periodu.
Kod takvog plivanja, udovi prilikom svakog zaveslaja nose veći teret, a broj zaveslaja u jedinici vremena je povećan.
Da bi plivač mogao da odoli takvim zahtevima, tj da u povećanom ritmu efikasnog zaveslaja izdrži celu distancu, on mora da radi na usavršavanju osnovnih motoričkih osobina, a pre svega da poveća snagu mišića. Međjutim, odmah se nameće pitanje kakva snaga je potrebna plivaču. Da li tzv “apsolutna snaga“ koja se karakteriše, pre svega, stepenom nervno-mišićnih napora uamerenih na savladjivanje bilo kakvog spoljneg otpora (težina) ili “relativna snaga” .
Interesantno je istaći naučna zapažanja ljudi na koji uporedjenjem veličina indeksa težina-rast kod vrhunskih sportista dolazi do konstatacije da plivači slično kao trkači, skakači i drugi imaju srazinemo mali indeks, što znači da stepen razvitka mase mišica kod njih nije veliki, dok naprotiv bacači odlikuju se velikim indeksom visina-težina, t j da poseduju veliki obim mišića. Ova konstatacija nije nikakva slučajnost, već proizvod selekcije i načina treninga kod pojedinih sportskih disciplina. jer kakav će se mišić razviti po svojim kvantitativnim, i kvalitativnim osobinama, pre svega, zavisi o treningu, odnosno o vrsti nadražaja.
Putem odgovarajućeg, specijalističkog treninga, mi možemo da izgrađjujemo tzv. “sirovu snagu, apsolutnu ili statičku”, koja se karakteriše mogućnošću savladjivanja najvećeg otpora bez. obzira na vreme koje je za rad utrošeno, dalje “brzinsku snagu” koja se ogleda u što bržem savladjivanju jednog relativno visokog, otpora i najzad “snažnu izdržljivost” koja označava mogućnost savladjivanja jednog relativno malog .otpora ali u dužem trajanju.
Plivačima u osnovi potrebna su sva tri vida snage, međjutim, akcenat rada treba da bude na i zgradjivanju upravo “snžne izđržljivosti ”, jer najkraća plivačka disciplina , pošto traje u prošeku nešto malo ispod minute, prelazi okvire maksimalnih naprezanja,koji se kara lete rišu “brzinskom snagom”. Snaga može da se razvijaraznim metodama i upotrebom različitih pomagala. Kod plivača akcenat treba da bude na, povećanju mišićne snage, pre svega ruku, nogu ramenog pojasa i trupa.
Osposobljavanje mišića za postizanje maksimalnih naprezanja, moše se ostvarivati:
- podizanjem maksimalnog tereta,
- višekratnim podizanjem tereta manjeg od maksimalnog,
- podizanjem malog tereta uz maksimalnu brzinu pokreta.
Razumljivo je da se u plivanju u najvećoj meri koriste vežbe pod 3, jer je plivaču, s obzirom na karakter kretanja u vodi, pre svega, neophodna tzv. relativna sila, koja se uspešno razvija vežbama karaktera brzinske snage. Porast snage – plivanje, na račun povećanja mišićne mase u plivača /što je slučaj kada se koriste vežbe pod 1 i pod 2, obzirom na povećanje težine tela a time i čeone površine tela, nije koristan.
U izgrađjivanju snage mora se voditi računa da plivački trening počinje u miadjem uzrastu (8-10 god.) kada se koristite sasvim mala opterećenja. To može. da bude, pre svega, savladjivanje težine svog tela i delova svog tela i vežbe u parovima :čučnjevi, skokovi, zgibovi, visovi, kao i sve vrste savladjivanja otpora od strane para.
Vežbe sa ekspenderima, gumenim trakama, medieinkama itđ. mogu da se upotrebljavaju sa decom od 10 do 12 godina. Plivanje predstavlja sposobnost kretanja u vodenoj sredini.
Kasnije, u cilju snaženja mladih, plivača u punoj meri koristi se specijalni uređaji ( to su, pre svega, sprave koje uz opterećenje omogućuju imitiranje plivačkih pokreta. Najefikasniji su tzv« izokineticki trenažeri koji tokom celog zaveslaja /propulzivni pokret/, odgovarajuće uloženoj mišićnoj sili, pružaju otpor.Plivanje je stvar opšte kulture.
U plivačkoj praksi u najvećoj meri kpriste se tzv. dinamičke vežbe za razvoj snage (vežbe snage sa izotoničnom kontrakcijom), mada neki treneri, naročito kod plivača sa većim plivačkim stadom uz ove primenjuju i tzv. statičke vežbe za razvoj snage /vežbe snage sa izometrijskom kontrakcijom/, kao i kombinovane vežbe snage od prethodne dve vrste vežbi /vežbe snage sa intramedijalom . Plivanje je olimpijski sport.
Interesantno je istaći da dobre rezultate daje primena iste vežbe u sva tri vida izvodjenja. Plivanje po svemu navedenom predstavlja najzdraviji sport.
Benefiti plivanja kao sporta za decu i mlade
Deca imaju koristi od aktivnog sportskog života i bavljenja bilo kojim sportom. Naša sportska organizacija smatra da učešće u organizovanom sportu pruža šansu mladim ljudima da povećaju svoju aktivnost i razvijaju se socijalno i fizički. Dodali bi da je plivanje jedan od najsveobuhvatnijih programa vežbanja životnog stila koji su dostupni deci, uključujući snagu, fleksibilnost, brzinu, ravnotežu, koordinaciju, moć i disciplinu. Bez obzira da li su uključeni u rekreativno , sportsko ili takmičarsko plivanje , veštine naučene u plivanju imaju značajna blagotvorna dejstva i u ostalim aktivnostima kao i životu svakog deteta.
Opšte zdravlje
Plivanje kao sport pomaže deci da postanu fizički aktivni i da budu zdravi. Učestvovanje u bilo kojoj vježbi znatno smanjuje rizik od gojaznosti, srčanih oboljenja i dijabetesa u odraslom dobu. Od 2011. godine, svako treće dete u Republici Srbiji je imalo prekomernu težinu, a opšti savjet za fizičku aktivnost i sport je da je podsticanje umjerene i snažne fizičke aktivnosti među mladima veoma važno i od nemerljivog je značaja.Navike koje se steknu kao dete često se prenose kasnije u zrelim godinama. Redovno učešće na treninzima plivanja može naučiti decu kako da žive zdrav životni stil, i ostaju uključeni u sport dok rastu i razvijaju se a i kasnije tokom života.
Društvene pogodnosti
Bavljenje plivanjem može pomoći deci da bolje spavaju i steknu veštine i iskustvo kako bi bolje rešile fizičke i emocionalne izazove u životu. Učestvovanje na treninzima i redovno plivanje pruža, maloj deci i mladima, priliku da komuniciraju sa vršnjacima. Srpski plivački klub takođe veruje da plivanje pruža deci priliku da se upoznaju sa socijalnim veštinama kao što su slušanje, praćenje uputstava, disciplina, kao i poštovanje drugih. Deca se zabavljaju, upoznaju nove prijatelje i uče samostalnosti.
Posvećenost i disciplina
Za plivanje kao bazični sport, potrebna je posvećenost i koncentracija. Struktura časova plivanja uči decu koliko se naporan rad i posvećenost isplati. Pozitivna iskustva u plivanju mogu izgraditi poverenje kroz postignute rezultate i ilustriraju deci da im se posvećenost sportu isplati. Pravila i kodeksi ponašanja u plivačkom klubu pomažu deci da nauče važnost poštovanja pravila za sigurnost i da podstiču model ponašanja koji poštovanje drugih.
Motorne veštine, koordinacija i ravnoteža
Plivanje pomaže deci da izgrade čitav niz motoričkih i koordinacionih veština i pomažu u razvijanju dobrog osećaja za svesnost tela. Mladi plivači će naučiti kako koristiti različite delove svog tela na razne načine. Treneri plivanja i stručnjaci u plivačkom sportu tvrde da kroz aktivno bavljenje plivanje razvija svesnost, kontrolu i koordinaciju tela, što može biti korisno za druge fizičke aktivnosti, sport i svakodnevni život.
Snaga
Plivači su poznati po odličnom odnosu snage i težine. Plivanje u mladosti može pomoći u izgradnji temelja dobre sveobuhvatne snage mišića, izdržljivosti i moći. Plivači postaju jači kroz redovnu obuku, što pomaže u razvijanju vitkih, toniranih mišića, poboljšane ravnoteže i bolje držanje.
Zakažite besplatno testiranje : 063 204-700